0 0
Read Time2 Minute, 3 Second
Autor: Projekt Thomas Phifer_Partners_net

W 2022 roku bieżące wydatki na kulturę w Warszawie mają wynieść 506 milionów złotych. Dalsze środki zapisano też w Wieloletnim Planie Finansowym (1 mld 403 mln zł).

Większy budżet na budowę TR Warszawa  

Rada m.st. Warszawy podjęła decyzję o zwiększeniu budżetu na budowę TR Warszawa – o 155 milionów złotych (do 2028 roku). Środki te pozwolą na ogłoszenie przetargu na Generalnego Wykonawcę robót budowlanych. Przed przystąpieniem do realizacji prac, konieczna będzie aktualizacja dokumentacji projektowej. Projekt budowlany został przygotowany w 2017 roku, a od tego czasu zmieniły się przepisy. Według pierwotnych założeń, nowe siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa miały być budowane (na Placu Defilad) w tym samym czasie. Długotrwały proces pozyskiwania tytułu prawnego do jednej z działek, koniecznych dla realizacji inwestycji, pokrzyżował założony harmonogram. Z tego właśnie powodu MSN mogło uzyskać prawomocne pozwolenie na budowę i rozpocząć prace. Teatr musiał czekać na zakończenie procesu wywłaszczenia. Po latach starań także ten proces znalazł szczęśliwy finał. Pozwolenie na budowę zostało wydane pod koniec 2020 roku. 

Rozpoczęcie realizacji prac przy budowie TR Warszawa to milowy krok w procesie zmian w centrum Warszawy. Cieszymy się, że radni wsparli nasze starania i nareszcie może się naprawdę rozpocząć proces inwestycyjny – mówi zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Przyznanie tych środków jest tym bardziej ważne, bo dzieje się to w naprawdę trudnej sytuacji miasta – dodaje wiceprezydentka.  

Kultura blisko domu – inwestycje dzielnicowe

W Wieloletnim Planie Finansowym (na lata 2022-2025) zapisano też środki dla warszawskich domów kultury, między innymi na budowę nowych domów kultury m.in. w Ursusie, przy ulicy Gierdziejewskiego i Wesołej na os. Stara Miłosna. Niedawno utworzony DK Żoliborz ma otrzymać w sumie 8 milionów zł. (milion już w 2022 r.), a wawerska Kulturoteka w Falenicy – ponad 20 mln zł. 

Dawne kino Wars  

Koniec roku to dobry okres dla warszawskiej kultury. 30 listopada 2021 roku zawarty został akt notarialny, na mocy którego Miasto stało się właścicielem budynku, w którym od lat 50-tych XX wieku mieściło się kino Wars, a ostatnio działał niezależny Teatr WARSawy. Deweloper, do którego należała część budynku, otrzymał w ramach zamiany inną nieruchomość, a zamiana była związana z koniecznością dopłaty różnicy w wartościach nieruchomości. Decyzją radnych te środki – prawie 14 milionów złotych – zostaną przeznaczone na wydatki inwestycyjne związane z kulturą. Będą też spożytkowane na modernizację budynku, tak by bez przeszkód kontynuować w tym miejscu dotychczasową działalność, związaną z kulturą niezależną.   

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/tr-warszawa-i-kino-wars-w-budzecie-na-kulture

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Daj prezent choince – wybierz drzewko w doniczce
Next post Rozpoczyna się realizacja inwestycji Park Linearny Suwak

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz