0 0
Read Time3 Minute, 26 Second
Autor: Ewelina Lach

Stolica pomaga ukraińskim uchodźcom. Czynne są punkty informacyjne, zbierana jest pomoc i oferty miejsc noclegowych. Wolontariusze kierują do miejsc, gdzie uciekinierzy znajdą opiekę. Miejskie autobusy i tramwaje jeżdżą dziś z flagami Ukrainy i Warszawy.

Od wczoraj działa kolejny punkt informacyjny – na Dworcu Wschodnim. Dziś rano odwiedził go prezydent Rafał Trzaskowski. Rozmawiał z uchodźcami, którzy przyjechali w jednej z grup.

Miasto nieustannie monitoruje sytuację związaną z napływającymi grupami uchodźców. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nikt nie został bez opieki. Chcemy rzeczywiście im pomóc – zapewnić dach nad głową, spokój i bezpieczeństwo. Większość ludzi przyjeżdża tutaj do przyjaciół, znajomych, ale zdarza się, że ich nie mają, wtedy szukamy im noclegu. Udzielamy im także pomocy psychologicznej, mamy w tym także doświadczenia z 2014 i 2015 roku Do tej pory zgłosiło się także już ponad 1000 wolontariuszy w większości znających język ukraiński lub rosyjski. Wielkie podziękowania, bo warszawiacy i warszawianki stanęli na wysokości zadania – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Warszawa nie jest obojętna wobec tragedii obywateli Ukrainy. Są bardzo dzielni, to nasz obowiązek, żeby wesprzeć ich w tym tragicznym czasie – podkreśla prezydent Trzaskowski.

 

Działają też inne punkty informacyjne – przez całą dobę w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), gdzie również uruchomiono infolinię: +48 22 656 4 63. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci i przewijak. Każdy odwiedzający może się napić ciepłej kawy czy herbaty. Działają już także punkty na Dworcu Zachodnim. Tam także przez całą dobę od strony peronów autobusów dalekobieżnych stać będzie miejski autobus, w którym uchodźcy mogą usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej..

Informacji udziela cały czas Miejskie Centrum Kontaktu 19115, także po ukraińsku.

Rozmawiałem też dzisiaj z merem naszego partnerskiego miasta Charkowa Ihorem Terechowem. Miasto i jego mieszkańcy trzyma się dzielnie. Ukraińcy dziękują wszystkim Polakom za wyrazy solidarności i za konkretną pomoc dla swoich obywateli, którą świadczymy na ulicach Warszawy – przekazuje prezydent Rafał Trzaskowski.

Dostępne są szczepienia w miejskich punktach, być może dostępne będą też bezpłatne testy, po wcześniejszym porozumieniu z wojewodą.

Przygotowujemy punkty opieki weterynaryjnej, dla zwierząt które przyjechały ze swoimi opiekunami do Warszawy.

Kompleksowa informacja – do dalej?

W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa punkt, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się  językiem ukraińskim.

W najbliższych tygodniach CWW uruchomi kursy języka polskiego dla cudzoziemców na poziomie podstawowym.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Od dzisiaj działa też dodatkowy numer telefonu – 505 700 701 identyfikowalny jako Warszawska Infolinia dla obywateli Ukrainy.

Wszystkie trzy numery telefonu dostępne są w godzinach od 08:00 do 20:00 przez cały tydzień.

Przyszły pobyt w mieście

Ratusz przygotowuje już wolne miejsca w przedszkolach i szkołach – szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.

Wsparcie psychologiczne w tej tragicznej sytuacji, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest niesamowicie ważne. I to również zapewnimy osobom uciekającym przed wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą – mówi Rafał Trzaskowski.

Poszukiwani – wolontariusze i noclegi

Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można też przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl

Poszukiwane są także mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Zgłoszenia na stronie https://ochotnicy.waw.pl/mieszkania .

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/warszawa-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Pomoc Warszawy dla uchodźców z Ukrainy
Next post Stołeczna pomoc dla uchodźców

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz