0 0
Read Time3 Minute, 30 Second
Solidarni z Ukrainą|Autor: Rafał Motyl

Warszawa przygotowuje wsparcie dla osób uciekających z Ukrainy. Stolica uruchomiła specjalne infolinie, materiały informacyjne w języku ukraińskim, otworzyła pierwsze punkty informacyjno-pomocowe i szykuje miejsca noclegowe oraz dodatkowe miejsca w przedszkolach i szpitalach.

Przerażające są obrazy bombardowanych ukraińskich miast i ludzi, którzy w jednej chwili stracili wszystko. Wielu z nich będzie uciekać przed tą straszną wojną do Polski, do Warszawy. Przygotowujemy się na udzielanie im konkretnej, nie tylko symbolicznej pomocy. Żeby mieli dach nad głową, mogli znaleźć pracę, posłać dzieci do szkół czy przedszkoli, a nawet się zaszczepić. Żeby mogli żyć godnie i bezpiecznie – w strasznym momencie, kiedy rosyjski agresor niszczy ich domy – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Warszawa nie pozostanie obojętna wobec tragedii Ukrainek i Ukraińców.

Stolica uruchomiła punkty informacyjne. Pierwszy powstał w Centrum Wielokulturowym na Pradze Północ. Pracują tam osoby posługujące się językiem ukraińskim. Numery telefonu do Centrum to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969. – Zwiększamy tam też liczbę godzin pomocy prawnej i psychologicznej, w ciągu najbliższych tygodni uruchomimy też kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Będziemy pomagać także w szukaniu pracy czy mieszkania – podkreśla prezydent Warszawy.

Kolejny punkt działa już w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), gdzie również uruchomiono infolinię: +48 22 656 4 63. Punkt ten będzie działał przez całą dobę. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci. Każdy odwiedzający będzie mógł się napić ciepłej kawy czy herbaty i otrzyma maseczki ochronne. Kolejne punkty zostaną uruchomione na Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) i na Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera.

Centrum informacji

W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa już punkt informacyjny, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się  językiem ukraińskim.

W najbliższych tygodniach CWW uruchomi kursy języka polskiego dla cudzoziemców na poziomie podstawowym.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969 w godzinach pracy Centrum (od poniedziałku do piątku 10-19, a w sobotę 10-15). Również w Miejskim Centrum Kontaktu 19115 można zasięgnąć informacji po ukraińsku.

Kompleksowa pomoc

Ratusz działa we wszystkich obszarach. Przygotowuje wolne miejsca w przedszkolach i szkołach – szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. – Wsparcie psychologiczne w tej tragicznej sytuacji, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest niesamowicie ważne. I to również zapewnimy osobom uciekającym przed wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą – mówi Rafał Trzaskowski.

Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się już zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można też przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl.

Warszawa współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym wraz z Komisją Dialogu Społecznego ds. cudzoziemców, chce wypracować najskuteczniejsze formy pomocy dla znajdujących się w potrzebie Ukraińców i Ukrainek. Prezydent Rafał Trzaskowski zaznacza, że czekamy też na informacje rządowe dotyczące m.in. transportu uchodźców albo ewentualność wysyłania krwi na Ukrainę.

Pod Pałacem Kultury działa Punkt szczepień COVID: poniedziałek 13.00-18.00, środa i czwartek 9.00-14.00, piątek 13.00-18.00, niedziela 9.00-14.00. Będą się w nim mogli szczepić uchodźcy z Ukrainy.

Gesty solidarności

Na wiosnę reprezentacyjne miejskie rabaty będą w geście solidarności obsadzone niebiesko-żółtymi kwiatami. A już dziś syrenka nad Wisłą została okryta niebiesko-żółtą flagą. Ukraińskimi barwami podświetlony będzie też Pałac Kultury i Nauki.

Od soboty miejskie autobusy i tramwaje, a także pociągi metra i SKM zostaną oflagowane. Każdy pojazd będzie miał flagę Warszawy i Ukrainy.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/pomoc-warszawy-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Pomóż Ukraińcom – zostań wolontariuszem!
Next post Warszawa dla uchodźców z Ukrainy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz