0 0
Read Time1 Minute, 29 Second

W miejskich budynkach trwa montaż tabliczek informacyjnych, które ułatwią poruszanie się po warszawskich obiektach osobom niewidomym i słabowidzącym.

Miło mi poinformować, że w najbliższym czasie w wielu miejskich budynkach pojawią się oznakowania ułatwiające osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się wewnątrz budynków. Urzędy powinny być dostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy, bez wyjątków, dlatego mam nadzieję, że wprowadzenie takich tabliczek informacyjnych ułatwi osobom z niepełnosprawnością wzroku przemieszczanie po miejskich instytucjach – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra

Na drzwiach do poszczególnych pomieszczeń zamontowane zostaną tabliczki informacyjne z numerem lub nazwą pomieszczenia. Informacje zapisane są w powiększonym, kontrastowym druku, w brajlu oraz cyfrowo na tzw. tagach (czipach) NFC, które umożliwiają dźwiękowy odczyt treści.

Obiekty użyteczności publicznej powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników. Możliwość i łatwość zdobycia samodzielnie informacji o lokalizacjach i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń w obiekcie jest jednym z kluczowych warunków  dostępności obiektu dla osób niewidomych i słabowidzących. Dla tej grupy użytkowników ważna jest też powtarzalność rozwiązań. Stąd też wdrożenie oznaczeń pomieszczeń  z kontrastowym napisem, opisem w brajlu oraz z możliwością odczytu z wykorzystaniem nowych technologii w tak wielu miejskich obiektach równocześnie jest wartością dodaną projektu – powiedziała pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności Donata Kończyk.

Realizacja projektu rozpoczęła się od konsultacji z potencjalnymi odbiorcami. Ze środków przeznaczonych na realizację projektu wykonanych zostało 6733 tabliczki, które stworzą spójny system oznakowania pomieszczeń w budynkach zajmowanych przez wszystkie urzędy dzielnic Warszawy, biura Urzędu m.st. Warszawy w 14 lokalizacjach oraz w 53. jednostkach, w tym: 7 bibliotekach, 17 ośrodkach i domach kultury, 20 instytucjach zajmujących się pomocą społeczną, 9 ośrodkach sportu i rekreacji.

Tabliczki wykonane zostały ze środków z budżetu obywatelskiego na rok 2021, w ramach realizacji projektu obywatelskiego pt.: „Świadomy niewidomy – oznakowanie w języku Braille’a w całej Warszawie”.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/warszawa-wprowadza-dodatkowe-oznakowania-w-miejskich-budynkach

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Miasto podłącza centralne ogrzewanie
Next post Noc Muzeów – ostatni moment, by zgłosić udział

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz