0 0
Read Time3 Minute, 34 Second

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została podpisana dokładnie 73 lata temu, 10 grudnia 1948 roku, dlatego dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, którego tegorocznym tematem jest równość. M.st. Warszawa włącza się w celebrowanie tego dnia i przypomina o swoich działaniach na rzecz równości.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość praw człowieka, w tym te najbardziej podstawowe zapewniają mieszkańcom samorządy, m.in. prawa do mieszkania, pracy, nauki, kultury, pomocy społecznej, przemieszczania się, udziału w głosowaniach, czystego i zdrowego powietrza, integracji cudzoziemców, wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, wolności i tolerancji. Zawiązek Miast Polskich przygotował na tę okazję spot promocyjny.

Równość i wyrównywanie szans

M.st. Warszawa wspiera m.in. osoby w kryzysach bezdomności i finansowych czy z niepełnosprawnościami oraz prowadzi działania angażujące seniorów i zapewnia schronienie osobom LQBT+.

Obecnie Warszawa dysponuje blisko 1,5 tys. miejsc zapewniających schronienie osobom doświadczającym kryzysu bezdomności. Zdecydowana większość placówek prowadzona jest przez organizacje pozarządowe, które świadczą pomoc na wielu poziomach. A od listopada po Warszawie jeździ Mobilny Punkt Poradnictwa – autobus miejski jeździ ulicami Warszawy po trasach, gdzie najczęściej można spotkać osoby w kryzysie bezdomności. W zespole MPP pracują streetworkerzy, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Więcej informacji, w tym na temat aktualnej trasy autobusu, czasu przejazdu, przystanków – można znaleźć na profilu Mobilnego Punktu Poradnictwa na Facebooku.

Natomiast osobom z niepełnosprawnościami Warszawa zapewnia m.in.: dostosowany transport publiczny, tłumacza języka migowego, opiekę wytchnieniowa, ośrodki wsparcia dziennego czy świadczenia zdrowotne dla kobiet z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, by życie warszawiaków z niepełnosprawnościami było łatwiejsze i by w pełni mogli uczestniczyć w życiu miasta. Także z myślą o nich działają mieszkania chronione, w których można w bezpieczny sposób doskonalić samodzielność i umiejętności niezbędne w życiu codziennym. Osoby z niepełnosprawnościami korzystają w trakcie pobytu ze wsparcia  terapeutycznego, poradnictwa socjalnego i zawodowego.

Planowane jest także wprowadzenie tzw. pomocy osłonowej, skierowanej do warszawiaków w trudnej sytuacji materialnej, dla których nowy system opłat za odbiór odpadów może być dużym obciążeniem. O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe, a ich dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie.

Warszawa to miasto tolerancyjne i otwarte na wszystkich, dlatego już na początku kadencji prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację „Warszawska Polityka Miejska Na Rzecz Społeczności LGBT+”, w ramach której powstał hostel interwencyjny LGBT+. Wszystkie osoby nieheteronormatywne znajdujące się w kryzysie bezdomności lub zagrożone bezdomnością mogą skorzystać z jego usług po kontakcie z telefonem zaufania (22 628 52 22).

Działania edukacyjne

Wiele autorytetów podkreśla, że to właśnie edukacja jest kluczem do zmian społecznych, dlatego Warszawa mocno angażuje się w działania w tym właśnie obszarze. Od 2018 roku w warszawskich szkołach podstawowych jest realizowany systemowy program z zakresu przeciwdziałania przemocy i wykluczeniu „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka”. Obecnie program jest realizowany w 105 szkołach, a działaniami objętych jest ok. 6 tys. nauczycieli.

Głównym celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i uczennic poprzez wspieranie budowania pozytywnych relacji rówieśniczych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu, dyskryminacji i przemocy.

Poza tym m.st. Warszawa przyznaje Warszawską Nagrodę Edukacyjną im. Marka Edelmana, której celem jest promowanie pozytywnych wzorców społecznych, rozwijanie empatii i budowanie etyki życia społecznego. Twórcy Nagrody odwołują się bezpośrednio do postaci Marka Edelmana, wskazując wyznawane przez niego wartości i ideały jako szczególnie ważne i godne upowszechniania.

Co roku prowadzone są także działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, które przy wsparciu finansowym realizują programy z obszaru edukacji obywatelskiej skierowane do warszawskich uczniów i przedszkolaków. Są to m.in. projekty rozwijające postawy otwartości, poszanowania demokracji, akceptacji i empatii wobec innych oraz służące integracji i włączeniu społecznemu, budujące przestrzeń dialogu i rozmowy mimo różnic, promujące prawa ucznia i człowieka oraz mechanizmy demokratyczne. Dodatkowo prowadzone są działania wzmacniające poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w tym przeciwdziałające wszelkim formom i przejawom przemocy oraz agresji, mowie nienawiści, a także mediacyjne związane z rozwiązywaniem konfliktów rówieśniczych.

Debata i specjalna półka w bibliotekach

„Po co nam prawa człowieka?” – pod takim hasłem, z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, warszawskie Centrum Wielokulturowe organizuje panel dyskusyjny. Z gośćmi i gościniami rozmawiać będzie Justyna Suchecka. Spotkanie odbędzie się dziś on-line o godzinie 17:00 na fanpage na FB Centrum Wielokulturowego.

Natomiast w miejskich bibliotekach pojawiły się dzisiaj równościowe półki z książkami, na których prezentowane są książki o prawach człowieka, poruszające tematykę antydyskryminacyjną. 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/wszyscy-ludzie-rodza-sie-wolni-i-rowni

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Dzień Księgarza – wspierajmy lokalne księgarnie
Next post Przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej – trwają przygotowania do rozbiórki

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz