0 0
Read Time2 Minute, 2 Second
Autor: Ewelina Lach

Z okazji święta, które obchodzone jest 13 grudnia, zorganizowano wirtualne Book Forum. Spotkali się ludzie z branży książki, samorządowcy mówili o wsparciu księgarń niezależnych m.in. w Warszawie.

Księgarnia – niezwykły sklep

Księgarz to dziś nie tylko osoba pomagająca wybrać książki, ale też organizator wydarzeń, a księgarnia często jest małym centrum kultury.

Księgarnie stacjonarne od lat borykają się z problemami na pograniczu sfery handlowej i społecznej. Jeszcze nie tak dawno ich największą bolączką był internet, który powodował masowe spadki w sprzedaży. Dziś są to również skutki światowej pandemii. Mimo wszystko księgarnie nie poddają się, a ich istnienie w miejskim krajobrazie wciąż jest zauważalne i niezwykle potrzebne. W wielu przypadkach nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie programy wsparcia, dzięki którym te wspaniałe miejsca wciąż tętnią życiem.

Księgarnia to nie jest zwykły sklep. To często mały zakład pracy, który prowadzi ktoś stąd, nasz sąsiad. Zakład o małej skali działalności, ale z wielkim charakterem – mówił podczas Forum prezydent Rafał Trzaskowski. – Czytajmy, kupujmy książki, wspierajmy lokalnych księgarzy! – zachęcał prezydent m.st. Warszawy.

Także prezydenci innych miast podkreślali rolę małych księgarń jako lokalnych przedsiębiorstw i potrzebę ich wsparcia finansowego przez samorządy.

Warszawa lubi księgarnie

Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Zajmują się nie tylko sprzedażą książek, ale też organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. W Warszawie jest około stu takich miejsc. Trudny czas pandemii pokazał, jak potrzebne są te lokalne miejsca spotkań i wymiany myśli. Jednym z działań, które je wspierają jest Nagroda „Ulubiona Księgarnia Warszawy”.  W minionym roku już po raz drugi warszawianki i warszawiacy wybrali niezależne miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania. Pula nagród wyniosła 70 tys. zł. W tym roku zwyciężył Antykwariat Grochowski, drugie miejsce zajęła księgarnia Tajfuny, wyróżnienia otrzymały: Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki, Księgarnia Galeria Nieznany Świat i Czytaj swoje.

Od międzywojnia księgarze obchodzą swoje święto 13 grudnia.   

Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 89 lat! W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca.
System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze nadal obchodzą swoje święto. Specjalne projekty dla branży księgarskiej przygotowali także eksperci i organizacje pozarządowe.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/dzien-ksiegarza-wspierajmy-lokalne-ksiegarnie

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zodiak i architektoniczna nagroda Unii Europejskiej
Next post Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz