0 0
Read Time1 Minute, 56 Second

Od soboty, 11 grudnia w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury można oglądać wystawę polskich obiektów nominowanych do nagrody im. Miesa van der Rohe. Miejsce nie jest przypadkowe – Zodiak też został wskazany do nagrody, która jest nazywana Oscarem architektonicznym.

Ta nagroda to najważniejsze wyróżnienie dla architektów i ich realizacji na starym kontynencie. Przyznaje ją co dwa lata Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe.

– Miłośnicy filmu co roku czekają na nominacje dzieł do Orłów czy Złotych Palm. A my, architekci, czekamy kto i za co zostanie nominowany do nagrody im. Miesa van der Rohe – mówi Marta Sekulska-Wrońska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Wystawę w Zodiaku organizują OW SARP z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Fundacją im. Miesa van der Rohe z siedzibą w Barcelonie. Prezentują na niej najlepsze realizacje z Polski. Wśród nich są trzy inwestycje miejskie z Warszawy.

– Cieszę się, że Zodiak został zauważony przez jury nagrody. Przywróciliśmy do życia kultowy pawilon w pasażu Wiecha, z którego prawie nic nie zostało. A teraz, większy i piękniejszy niż kiedykolwiek wygląda tak, jakby stał tam zawsze. Poza Zodiakiem do nagrody jest nominowany pawilon Kamień na Golędzinowie. To unikatowa architektura, niewielki obiekt z żelbetu o organicznym kształcie. Architekci inspirowali się kamienieniem polodowcowym znad Wisły. Bardzo mnie też cieszy, że jury nagrody dostrzegło obiekty podziemne, czyli trzy stacje metra na Woli: Płocką, Młynów, Księcia Janusza – stwierdza Marlena Happach, architekt miasta.

Polskie nominacje do nagrody prezentowane są na wystawie na tle wszystkich 523 nominowanych obiektów z całej Europy. Czemu jest ich aż tak dużo? Bo tegoroczna edycja to kulminacja dwóch edycji konkursowych.

– Edycję 2020 roku zablokowała pandemia, co powiększyło grupę architektów i realizacji, które teraz mają szansę na trofeum. Pozwala to nam lepiej przyjrzeć się kondycji nowej polskiej architektury – dodaje Magdalena Maciag, kuratorka wystawy. Podkreśla też, że na wystawie można zapoznać się z opiniami ekspertów, którzy nominują do nagrody. Pokazywani są też laureaci poprzednich edycji.

Wystawa jest czynna do 13 lutego. Jeszcze w jej trakcie zostanie ogłoszona tak zwana „krótka” lista i piątka finalistów. Wyniki konkursu jury ogłosi w kwietniu 2022 r.

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, wtorek – piątek godz. 15.00-19.00, sobota – niedziela godz. 12.00-19.00. Wstęp wolny. Zwiedzanie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego w trakcie epidemii.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/zodiak-i-architektoniczna-nagroda-unii-europejskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Umowa na budowę nowej zajezdni w Warszawie podpisana!
Next post Dzień Księgarza – wspierajmy lokalne księgarnie

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz