0 0
Read Time2 Minute, 30 Second

Świątecznie przystrojony skład metra wyjechał już na tory, a na pl. Zamkowym rozbłysła 27-metrowa choinka. Warszawa szykuje się na czas świąteczny. Niebawem Trakt Królewski rozświetli coroczna iluminacja. Po raz pierwszy w historii stolicy pojawi się też świątecznie udekorowany tramwaj.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po przejażdżce świątecznym pociągiem włączył w środę światełka na choince oraz złożył życzenia mieszkańcom stolicy. – Wiem, że wielu z nas martwi pandemia, drożyzna albo prozaiczna ciemność, która w grudniu szybko zapada. Nie ma na to jednej rady, ale chcemy Wam przed świętami dać trochę nadziei. Niech ta warszawska choinka, którą dzisiaj rozświetlamy będzie symbolem nadziei na to, że po mroku przychodzi jasność, po burzy słońce, a po kłopotach radość. A każdą ciemność można rozjaśnić dobrym, ciepłym światłem. Tego Wam życzę nie tylko na święta – zwrócił się do mieszkańców prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Świąteczny pociąg już na torach

Wyjątkowy pociąg wyruszył na trasę w środę, 1 grudnia po godz. 17.30 ze stacji Księcia Janusza. – Ozdobiony i rozświetlony świąteczny skład metra to już nasza warszawska tradycja. Liczę, że wywoła uśmiech i wniesie trochę nadziei, pomimo pandemicznych okoliczności – podkreślił prezydent Warszawy.

Skład Inspiro  jest udekorowany grafiką w kolorze niebieskim i czerwonym, nawiązującą do zimy, świąt i charakterystycznych obiektów stolicy, z różnokolorowymi światełkami na zewnątrz. Będzie kursował naprzemiennie na obu liniach – M1 i M2 – do 6 stycznia.

Choinka, która daje nadzieję

Imitująca świerk choinka ma 27 m wysokości i ok. 10 m średnicy. Jest sztuczna, złożona z modułów, których montowanie trwało kilka dni. Wisi na niej ok. 400 ozdób – bombek o średnicy 40 cm i 40-centymetrowych lampek imitujących zapaloną świecę. Ustawiona została tradycyjnie na pl. Zamkowym.

Tuż po 18.00 prezydent odpalił lampki na choince.

Przyda się nam wszystkim trochę świątecznej atmosfery. Dziś zapaliliśmy lampki na choince, a cała iluminacja, która przenosi nas w czasy przedwojennej stolicy baloniarzy, kataryniarzy i tramwajów konnych rozbłyśnie już w najbliższą sobotę – powiedział Rafał Trzaskowski.

Opodal choinki znajdują się świąteczne rzeźby – „sprzedawca balonów” i „warszawska katarynka” – które będą szczególną atrakcją dla dzieci.

Rozświetlony Trakt Królewski

Od pl. Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście i fragment Nowego Światu po ul. Świętokrzyską w weekend rozbłyśnie miejska iluminacja. Ozdobi 123 uliczne latarnie i 63 drzewa. Będą to przede wszystkim girlandy świetlne składające się z diod eko-LED, które zużywają dziesięciokrotnie mniej prądu niż zwykłe żarówki. Spacerowicze będą ją mogli oglądać aż do połowy lutego.

Iluminacji towarzyszyć będą kolejne figury – przy pomniku Mikołaja Kopernika „tramwaj konny”, a na skwerze ks. Jana Twardowskiego „figury szachowe” i „szachownica”. Na skwerze Hoovera na przejażdżkę zaprosi „obrotowa karuzela”, a do wspólnej fotografii „altana dla zakochanych” i „kartka z życzeniami”. Przy skwerze im. ks. Jana Twardowskiego stanął 54 metrowy „tunel świetlny”.

Pierwszy warszawski tramwaj w świątecznej dekoracji

W Mikołajki, 6 grudnia na ulice Warszawy – pierwszy raz w historii – wyjedzie świąteczny tramwaj. Pojazd zalśni setkami lampek i będzie ozdobiony specjalnymi świątecznymi grafikami. Tramwaj będzie jeździł na najpopularniejszych liniach w stolicy, dzięki czemu będzie mógł się nim przejechać niemal każdy warszawiak i warszawianka.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/choinka-i-pociag-rozblysly-na-swieta

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Trakt Królewski świątecznym i noworocznym deptakiem
Next post Warszawa nr 1 w rankingu „Polskie miasta przyszłości 2050”

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz