0 0
Read Time2 Minute, 0 Second

Warszawa z czasu stanu wojennego – stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Opowiedziane będą dramatyczne wydarzenia roku 1981 i codzienność stanu wojennego.

Dom Spotkań z Historią zaprasza do skorzystania z aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której odkrywać można miasto z czasu stanu wojennego i wyobrazić sobie codzienne życie w tamtych czasach. Wspomnienia świadków tamtych wydarzeń będzie można poznać w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz – artystycznie przetworzone – w spektaklu Story Lab „1981. Stan wojenny”. Na warszawiaków czekają też spacery po warszawie stanu wojennego, spotkania z Anną Bohdziewicz i Igorem Rakowskim-Kłosem, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni też występ białoruskiego Volnego Choru! Szczegółowy program wydarzeń na stronie DSH. Z kolei dzisiaj w Kinotece specjalny pokaz filmu o śmierci Grzegorza Przemyka, na początku rozmowa z reżyserem Janem P. Matuszyńskim. Po filmie debata.

Bohaterowie Naszych Wolności

W 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m.st. Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna także kampanię społeczno-edukacyjną. Dzisiaj (13 grudnia) w Kinototece o 18.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana M. Matuszyńskiego (reżyser przed filmem wygłosi wprowadzenie).

Częścią wydarzenia będzie debata, w której wezmą udział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Magdalena Rigamonti, dziennikarka, pomysłodawczyni powstania filmu oraz Cezary Łazarewicz. Do debaty i projekcji wprowadzi Jarosław Włodarczyk, dziennikarz, Press Club Polska. Temat rozmowy to  przedstawienie punktów widzenia trzech środowisk, odciskających piętno w walce z każdy reżimem – dziennikarzy, adwokatów i twórców.

Zaproszenie na projekcję i debatę kierowane jest do uczniów, młodzieży – szczególnie maturzystów, aplikantów zawodów prawniczych oraz do wszystkich zainteresowanych mechanizmami władzy i rolą prawdy w walce o demokrację i wolność. Podczas wydarzenia kręcony będzie reportaż.

Pytamy o cenę buntu przeciwko władzy. Czy sprzeciw ma sens? Dlaczego populistyczne poglądy mają taką popularność? Jak edukować o prawach człowieka? – zapowiada Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. – Celem kampanii jest uświadomienie konsekwencji wynikających z funkcjonowania autorytarnego systemu, w którym wszystkie instytucje w tym w szczególności wymiar sprawiedliwości podlegają woli politycznej jednej partii – dodaje.

Na wydarzenie w Kinotece obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: zapisy@bohaterowienaszychwolnosci.pl  Osoby, które zadeklarują okazanie paszportu szczepienia przeciwko COVID będą mogły wejść poza limitem 130 osób. Prosimy zatem przy zapisywaniu się o wpisywanie w mailu deklaracji, czy przy wejściu okazany zostanie paszport covidowy.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/codzienny-stan-wojenny-warszawskie-obchody-40-rocznicy-13-xii

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Znajdź najbliższy Ekopunkt dzięki interaktywnej mapie
Next post Warszawa przyciąga talenty i liderów

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz