0 0
Read Time2 Minute, 5 Second

– Będziemy zawsze wspierać nasze siostry i naszych braci na Ukrainie – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas demonstracji solidarności z ukraińskim społeczeństwem, która odbyła się dzisiaj na Placu Defilad w Warszawie. Z tej okazji Pałac Kultury i Nauki został podświetlony na żółto i niebiesko – w barwy narodowe Ukrainy.

Zawsze wspieraliśmy silną, niepodległą Ukrainę. Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. Budowaliśmy Partnerstwo Wschodnie, podczas Pomarańczowej Rewolucji wspieraliśmy dążenia Ukraińców i zawsze będziemy wspierali niezależną, silną i niepodległą Ukrainę – podkreślił Rafał Trzaskowski. – Tak się składa, że dosłownie za kilka dni będzie setna rocznica urodzin profesora Władysława Bartoszewskiego, który mówił, że bezpieczeństwo Polski zależy od tego, jak silna jest niepodległa Ukraina – dodał.

Prezydent Warszawy zapewnił też, że mieszkańcy Ukrainy mogą liczyć na stolicę Polski w wypadku ewentualnego konfliktu.

Dwa dni temu byłem w Kijowie, rozmawiałem z wieloma Ukraińcami, rozmawiałem z merem Kijowa Witalijem Kliczką, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia jako samorządowcy zarówno europejscy, bo zaprosiliśmy Kijów do Paktu Wolnych Miast, jak również jako samorządowcy polscy wspierając miasta partnerskie, wspierając Kijów – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Organizatorami demonstracji w obliczu groźby agresji Rosji na Ukrainę są organizacje diaspory ukraińskiej (Fundacja Nasz Wybór, Ukraiński Dom) oraz organizacje społeczne (Akcja Demokracja, KOD, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet). Udział w wydarzeniu wzięli obok prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego m.in. ambasador Ukrainy, Andrij Deszczycia, aktywistka i artystka Jana Shostak oraz liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także przedstawiciele Rady m.st. Warszawy.

Pomysł organizacji wiecu solidarności z Ukrainą wyszedł jednocześnie z organizacji pozarządowych „Akcja Demokracja”, Fundacji „Nasz Wybór” i Ukraiński Dom w Warszawie oraz od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i warszawskiego posła Michała Szczerby. Prezydent Warszawy we wtorek był w Kijowie na spotkaniu z merem Kijowa. Michał Szczerba w środę uczestniczył w solidarnościowej misji parlamentarnej w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Rada m.st. Warszawy wspiera Ukrainę

Dzisiaj także swoje stanowisko przyjęła Rada  m.st. Warszawy. „Eskalacja napięcia, z którą dziś mamy do czynienia, wywołuje ogromne obawy o bezpieczeństwo obywatelek i obywateli Ukrainy oraz o pokój w Europie. W obliczu zagrożenia, przed jakim stają nasi sąsiedzi, nie możemy być obojętni” – czytamy w dokumencie.

Rada m.st. Warszawy wyraża solidarność z narodem ukraińskim. Kijów jest wolnym miastem, Ukraina jest wolnym państwem. Mieszkanki i mieszkańcy Kijowa, obywatelki i obywatele Ukrainy mają prawo budować swoją przyszłość w oparciu o fundamentalne wartości takie jak niepodległość, suwerenność i bezpieczeństwo. Wysyłamy przyjaciołom z Kijowa i całej Ukrainy głośny, jednoznaczny sygnał jedności. Jesteśmy z Wami! – uzasadniała stanowisko Rady wiceprzewodnicząca Magdalena Roguska.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/kijow-warszawa-wspolna-sprawa-1

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Darmowe czipowanie kotów na Ochocie
Next post Obchody Roku W. Bartoszewskiego – program i zapowiedzi

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz