0 0
Read Time3 Minute, 48 Second
Autor: Rafał Motyl

W przeddzień setnej rocznicy urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego, instytucje miejskie i pozarządowe przedstawiły program wydarzeń w roku jego imienia. Prezentacja odbyła się dzisiaj w Domu Spotkań z Historią.

Władysław Bartoszewski dawał przykład nie tylko patriotyzmu i ludzkiej przyzwoitości, ale też optymizmu i pozytywnego podejścia do życia. Chwile rocznic jeszcze bardziej uświadamiają nam, jak bardzo brakuje jego mądrości, klasy, rozsądku i niespożytej energii. To jedna z tych postaci, które czyniły polskie życie publiczne lepszym – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Setna rocznica urodzin Profesora

Rada Warszawy ustanowiła rok 2022 Rokiem Władysława Bartoszewskiego, jutro setna rocznica jego urodzin. W tym roku przypada także siódma rocznica śmierci (24 kwietnia 2015 r.) A do listopada w stolicy będzie realizowany specjalny program upamiętniający Profesora.

To okazja, by przypominać tę wyjątkową i wybitną postać. Zawsze przy takich rocznicowych uroczystościach wspominamy autorytety, dziedzictwo intelektualne i moralne, które chcemy kontynuować. Nazywamy wielkie postaci Ojcami wolności, Ojcami niepodległości, a ja myślę, że Władysław Bartoszewski jest Ojcem naszej przyzwoitości i to jest główny wątek tej opowieści– mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Chodzi nam o to, by w tym rocznicowym momencie zainicjować coś więcej. Zależy nam, by pamięć o życiu Bartoszewskiego, które było niezwykłe i w ścisły sposób, często dramatyczny, związane z historią naszego kraju, rozpoczęła także wiele projektów edukacyjnych. Wiele słów, wypowiedzi profesora, które są drogowskazem dla nas musimy też przypominać młodym, którzy idą za nami – mówiła Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Już jutro (19 lutego), w dzień urodzin Władysława Bartoszewskiego, Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokazy filmów dokumentalnych.

Życie osobiste profesora nierozerwalnie, a często dramatycznie, splatało się z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi naszej epoki. Aby całościowo spojrzeć na tę nietuzinkową postać i opowiedzieć o działalności Władysława Bartoszewskiego zdecydowaliśmy się na różne formy i środki wyrazu – przygotowujemy wystawę, komiks, animację, aplikację mobilną oraz bogaty program edukacyjno-kulturalny – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

W sobotę o 13.00 na Skwerze W. Bartoszewskiego odbędzie się Wiec Przyzwoitości. Organizuje go strona społeczna obchodów.

Dla nas to będzie Rok Przyzwoitości – mówił Mariusz Malinowski, prezes Stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego. – Przyzwoitość jest potrzebna do prawa, do polityki, dlatego także organizujemy kilka debat, także międzynarodowych z różnymi środowiskami. A jutro będą wiersze, piosenki, będziemy przypominać wartości, które były dla Profesora niego najważniejsze. Na skwerze budujemy pomnik Bartoszewskiego, nietypowy, bo będzie pokazywał go jako młodego człowieka zaangażowanego w walkę podziemną – dodał Mariusz Malinowski.

Postument przedstawia W. Bartoszewskiego z rowerem. Jutro na skwerze będzie się można także zapoznać z częścią projektu. Powstaną także murale związane z Profesorem, takie same w Warszawie i Berlinie.

Wasza Warszawa

Chcemy w obchodach pokazać postać Bartoszewskiego jako punkt odniesienia dla młodych ludzi, jak należy reagować na zło, jakie wyciągać z tego wnioski. Dlatego wybraliśmy takie formy prezentacji życiorysu Bartoszewskiego jak animacja czy komiks, żeby właśnie dotrzeć do młodego pokolenia. Chcemy pokazać różne oblicza Profesora, który sypał anegdotami, ale jak trzeba było to „tupnął nogą” czy przeprowadził trudne negocjacje – mówił Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.

24 kwietnia w rocznicę śmierci profesora zaplanowano premierę sekcji tematycznej w nagradzanej aplikacji „Wasza Warszawa”. Spacery i gry miejskie pozwolą poznać stolicę oczami Władysława Bartoszewskiego, który był również varsavianistą.

Pod koniec kwietnia, DSH wspólnie ze Stowarzyszeniem Skwer Władysława Bartoszewskiego otworzy wystawę plenerową „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”. Ekspozycja przedstawi biografię byłego ministra spraw zagranicznych, dyplomaty i historyka nie tyle w tradycyjnej formie chronologicznego życiorysu, lecz przede wszystkim zwracając uwagę na obszary działalności najważniejsze dla niego samego. A ponieważ Władysław Bartoszewski przez dziesięciolecia brał czynny udział w najważniejszych wydarzeniach minionych lat, wystawa stanowi jednocześnie opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej. Jesienią premierę będą miały komiks i krótkometrażowy film animowany poświęcone profesorowi. Przez cały rok Dom Spotkań z Historią będzie realizował też program wydarzeń edukacyjnych, który powstaje we współpracy z Elżbietą Moczarską, córką Kazimierza – pierwszego przełożonego Władysława Bartoszewskiego zaraz po wojnie. Szeroki program będzie się skupiał na dialogu, pojednaniu i wolności. W działania będzie zaangażowana warszawska młodzież z Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

Program obchodów w najbliższy weekend:

19 lutego (sobota) 2022

13:00 – wiec-zgromadzenie na Skwerze Władysława Bartoszewskiego
16:00 – pokaz filmu „Bartoszewski. Droga” (2012, 71’), reż. Artur Więcek „Baron” (Dom Spotkań z Historią)
17:30 Pokaz filmu „Budowniczy mostów” (2017, 30’), reż. Zofia Kunert (Dom Spotkań z Historią )

20 lutego (niedziela) 2022
12:00 Pokaz filmu „Bartoszewski” (1998, 42’), reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia (Dom Spotkań z Historią )
13:00 Pokaz filmu „Opowieść o «Żegocie»” (2015, 48’), reż. Zofia Kunert (Dom Spotkań z Historią )

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/obchody-roku-w-bartoszewskiego-program-i-zapowiedzi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kijów, Warszawa – wspólna sprawa
Next post Do końca lutego wnioski na dotacje dla działkowców

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz