0 0
Read Time2 Minute, 45 Second
Autor: Rafał Motyl

Od dzisiaj można zgłaszać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę – 101 130 815 zł. Etap składania projektów potrwa do 25 stycznia 2022 r.

Budżet obywatelski naprawdę działa, od 2015 r. zrealizowaliśmy ponad 3700 projektów i wciąż realizujemy kolejne. Dzięki niemu mieszkańcy wspólnie tworzą Warszawę i mają realny wpływ na to, jak zmienia się ich okolica. Warto również przypomnieć, że nowe place zabaw czy ławki to nie jedyne typy projektów, jakie można zgłaszać w budżecie obywatelskim. Katalog zadań Urzędu m.st. Warszawy – a więc również potencjalnych projektów –  obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, edukację, kulturę, ochronę środowiska, zdrowie czy pomoc społeczną – przypomina Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Dlatego bardzo się cieszę, że dziś rozpoczynamy 9. edycję budżetu obywatelskiego w Warszawie. Od dziś mieszkańcy i mieszkanki Warszawy znowu mogą zgłaszać swoje pomysły na to, co ma powstać w ich okolicy lub w całym mieście – dodała Karolina Zdrodowska.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców przeznaczono aż 101 130 815 zł , czyli najwięcej od samego początku istnienia budżetu – kiedyś jeszcze – partycypacyjnego
w Warszawie.  Podobnie jak w poprzednich latach, projekt można zgłosić na formularzu papierowym lub przez internet, na stronie bo.um.warszawa.pl

Tegoroczne hasło: „Twój pomysł może zmienić Warszawę”

Mariusz Budziszewski, radny m.st. Warszawy podkreślał, że budżet obywatelski to niezwykłe narzędzie w rękach mieszkańców.

Pozwala nam wspólnie z nimi decydować o tym, jak wydamy publiczne pieniądze. Dlatego apeluję do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Warszawy, aby nie bali się skorzystać z możliwości, jakie daje budżet obywatelski. Żeby wspólnie z sąsiadami zastanowili się, czego brakuje w ich okolicy, co można poprawić – dodał radny Budziszewski.

Zgłoszenie projektu to nic trudnego. Nie trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, znać się na procesach inwestycyjnych czy dokumentacjach, żeby zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Wystarczy w prostych słowach opisać, co chcielibyśmy, żeby zostało zrobione, na jaką potrzebę odpowiada dany projekt i wskazać propozycję miejsca, gdzie projekt miałby zostać zrealizowany. Projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. Następnie, każdy zgłoszony projekt zostanie zweryfikowany przez Urząd. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w naszym mieście w 2023 r.

Jadłodzielnie to też budżet obywatelski

Konferencja rozpoczynająca zgłaszanie projektów odbyła się dzisiaj w Jadłodzielni przy Twardej 1 a, która powstała w ramach budżetu partycypacyjnego w 2018 r. Jest prowadzona przez Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście.

Miejsce, w którym się spotykamy nie jest przypadkowe – mówiła dyrektorka Karolina Zdrodowska. – W tej siedzibie CPS również są realizowane zwycięskie projekty z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Znajduje się tu prężnie działająca jadłodzielnia, a dzięki głosom mieszkańców, prowadzone są też bezpłatne warsztaty o tematyce zero waste, m.in.: „Jak gotować, żeby nie marnować” czy „Konserwacja żywności” – dodała Zdrodowska.

Spotkanie otwarcia 9. edycji BO

Dziś o godz. 18:00 odbędzie się tzw. spotkanie otwarcia, aby dokładniej wyjaśnić warszawiakom zasady i harmonogram nowej edycji. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, spotkanie odbędzie się w formule on-line. Mogą wziąć w nim udział  wszyscy,  którzy chcą dowiedzieć się, np.:

  • jakiego typu projekty można zgłosić do budżetu obywatelskiego,
  • jak wygląda harmonogram 9. edycji lub
  • z jakiego wsparcia można skorzystać na etapie składania projektów?

Więcej informacji o spotkaniu na stronie internetowej poświęconej budżetowi obywatelskiemu.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/startuje-9-edycja-budzetu-obywatelskiego-w-warszawie

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Warszawa nr 1 w rankingu „Polskie miasta przyszłości 2050”
Next post Warszawska akcja „Zima w Mieście” – zmiany w 2022 roku

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz