0 0
Read Time3 Minute, 6 Second

W przyszłym roku Warszawa straci z powodu rządowego programu ponad 1 mld zł, co wiąże się z koniecznością wprowadzania radykalnych oszczędności i cięć w budżecie miasta. Pierwsze skutki „Polskiego Ładu” spowodują, że w 2022 r. wzrosną opłaty dla uczestników miejskiej akcji „Zima w Mieście”. W przyszłym roku rodzice warszawskich uczniów zapłacą 50 zł dziennie za opiekę i wyżywienie – w ubiegłym roku było koszt to 20 zł.

Warszawa od lat organizuje akcję „Zima w Mieście”, aby zapewnić dzieciom i młodzieży atrakcyjny i bezpieczny wypoczynek w czasie ferii zimowych. Szeroką ofertę zajęć zapewniają w ramach programu ośrodki sportu i rekreacji, miejskie biura i urzędy dzielnic, szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego i kultury oraz organizacje pozarządowe działające w obszarach edukacji, sportu i rekreacji, turystyki i kultury. Należy podkreślić, że akcja „Zima w Mieście” to zadanie dodatkowe (nieobligatoryjne, niewynikające z prawa) realizowane przez samorząd Warszawy.

„Zima w Mieście” zostaje w 2022 roku, ale wzrosną opłaty

Skutki rządowego programu „Polski Ład” oznaczają dla Warszawy znaczne ograniczenie wpływu środków finansowych – szacuje się, że tylko w 2022 r. wpływy do budżetu miasta będą z tego powodu mniejsze o 1 mld zł. „Polski Ład” nie tylko zahamuje rozwój samorządów, ale obciąży je również ogromnymi kosztami.

Mimo poważnych problemów finansowych Warszawa zdecydowała jednak, aby w 2022 r. kontynuować akcję „Zima w Mieście”. Dotychczas miasto przeznaczało na „Zimę w Mieście” ponad 10 mln zł rocznie(z czego same koszty za opieki nad uczniem to 88 zł za dzień). Jednak z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta spowodowanej „Polskim Ładem”, w przyszłym roku rodzice zapłacą więcej za udział dzieci w akcji „Zimy w Mieście”.

Opłaty w 2022 r. wyniosą odpowiednio:

  • 35 zł dziennie za opiekę
  • oraz 15 zł dziennie za wyżywienie (obiad oraz śniadanie lub podwieczorek).

Warszawa wprowadza powyższe stawki na okres przejściowy tj. do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej miasta.

W ubiegłym roku opłaty za udział w akcji wynosiły 10 zł dziennie za wyżywienie oraz 10 zł za dzień opieki.

Podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją – ajenci, którzy obsługują akcję nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasowe stawki.

Dzieci i młodzież z rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej będą zwolnione z opłat za udział w akcji „Zima w Mieście”.

Z powodu pandemii koronawirusa przyszłoroczna akcja „Zima w Mieście” będzie organizowana w reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami i obowiązującymi przepisami prawa. Warszawa czeka na wytyczne do organizacji półkolonii opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

„Polski Ład” uderzy w miejską oświatę

W ostatnich latach Warszawa znacznie zwiększyła nakłady na oświatę traktując tę sferę jako priorytetową. Obecnie jest to największa pozycja budżetowa miasta, a wydatki bieżące na edukację wynoszą ponad 5 mld zł. Rządowa subwencja oświatowa (w tym roku ponad 2,4 mld zł) nie wystarcza nawet na płace i pochodne dla pracowników oświaty – tylko w 2021 roku Warszawa musiała dopłacić do nich 1 mld zł.

Z powodu „Polskiego Ładu”, ogromnego wzrostu cen energii, gazu i usług,  oraz m.in. zapowiadanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmian w wynagrodzeniach nauczycieli (szacowane skutki finansowe ponad 200 mln zł), podniesieniu płacy minimalnej (dodatkowy wydatek 27 mln zł w oświacie w 2022 r.), w przyszłorocznym budżecie na miejską edukację zabranie 248 mln zł.

Dlatego w poszukiwaniu oszczędności Warszawa od przyszłego roku m.in.:

  • zawiesi program „Warszawa w Klasie. Klasa z Warszawą”, czyli dofinansowanie dla szkół na zakup dla uczniów biletów do kin, teatrów i innych instytucji;
  • ograniczy wydatki na remonty placówek oświatowych;
  • skróci w niektórych przedszkolach i świetlicach godziny pracy do godz. 17:00 zamiast do godz. 17:30, czy 18:00);

Aby znaleźć brakujące fundusze ratusz analizuje różne warianty ograniczenia wydatków bieżących w miejskiej oświacie.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/warszawska-akcja-%E2%80%9Ezima-w-miescie-zmiany-w-2022-roku

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Startuje 9. edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie
Next post Nagroda Literacka – jubileusz z nowościami

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz